Bolest při menstruaci podle výzkumů zažilo 98 % žen... 50 % žen se s bolestivou menstruací potýká pravidelně... Menstruační bolesti mohou výrazně narušit běžné fungování ženy. V tomto článku se podíváme na příčiny a nabídneme rady, jak zmírnit menstruační bolesti.
Co způsobuje menstruační bolesti?
Menstruační bolesti – bolest břicha, zad, silné křeče, jsou nejčastěji způsobeny kontrakcemi dělohy, které jsou nezbytné pro odstranění děložní sliznice. Tyto kontrakce způsobují hormony prostaglandiny, které jsou produkovány ve vyšších množstvích právě během menstruace. Vyšší hladiny prostaglandinů jsou spojeny s intenzivnějšími bolestmi.
Medicínsky se křečovité menstruační bolesti nazývají dysmenorea.
Primární dysmenorea je běžná a obvykle začíná krátce po první menstruaci. Není spojena s žádným konkrétním onemocněním.
Sekundární dysmenorea označuje abnormálně silné menstruační bolesti a je za ní skrytý nějaký závažnější zdravotní problém. Může se jednat o endometriózu, myomy nebo pánevní zánětlivé onemocnění.
Jak přirozeně zmírnit menstruační bolesti?
Zdravý životní styl a strava
Na zdravou, vyváženou stravu, bohatou na vitamíny a minerály bychom měly celkově dbát. Během menstruace je to ale ještě o něco důležitější. Může nám totiž pomoci snížit menstruační bolesti.
Zvyš příjem ovoce, zeleniny a celozrnných potravin. Důležité jsou omega-3 mastné kyseliny, které mají protizánětlivé účinky, vápník a hořčík, který může pomoci uvolnit svaly. Z doplňků stravy se můžeš zaměřit na ty obsahující vitamíny B, C a E.
Nezapomínej také na dostatečnou hydrataci, protože dehydratace může zvyšovat menstruační křeče.
Cvičení a fyzická aktivita
Každá jsme jiná a může nám sedět jiná fyzická aktivita. Pravidelné cvičení může zmírnit menstruační bolesti díky zlepšení krevního oběhu a uvolnění endorfinů, které působí jako přírodní analgetika. Doporučuje se jemné cvičení jako je jóga, která může pomoci uvolnit napjaté svaly a zmírnit stres, který může bolest zhoršovat.
Některým ženám vyhovuje i během menstruace rychlejší tempo cvičení a například běhají nebo tančí. Vyzkoušet můžeš také plavání. Pokud váháš s jakou bezpečnou menstruační pomůckou se vydat do bazénu, mrkni na náš článek Koupání s menstruační houbou.
Jiné ženy ale potřebují spíš klid a odpočinek. Pokud patříš také mezi tyto ženy, můžeš vyzkoušet KALU bylinkový čaj, který je vytvořený na míru ženám.
A pokud máš během svých dní chuť na něžnosti, nebraň se jim. Milování může také velmi pozitivně působit na menstruační bolesti, uvolňovat stres, napětí a děložní svalstvo. Menstruační houbička může být při něžných chvilkách skvělým parťákem. Spolehlivě pojme menstruační krev, ale zároveň nebude Tobě ani partnerovi nijak překážet. Začti se do našeho článku Sex při menstruaci, kde najdeš podrobné informace.
Bylinky
Některé bylinky mohou také pomoci zmírnit nebo potlačit menstruační bolesti. Nejčastěji doporučované jsou řebříček, třezalka, kontryhel, kopřiva dvoudomá, pupalka dvouletá, meduňka, měsíček lékařský, pískavice či mořské řasy a chaluhy.
Výbornou variantou jsou bylinkové čaje, které obsahují více druhů bylinek a jsou namíchané na míru menstruujícím ženám. Také na našem e-shopu můžeš najít bylinkové směsi, které mohou přinášet úlevu při menstruačních bolestech. Najdeš je v sekci „Ať to nebolí„.
Výběr menstruační pomůcky
Možná sis myslela, že na tom, jakou používáš menstruační pomůcku vůbec nezáleží. Ale opak je pravdou…
Během menstruace býváme daleko citlivější na jakýkoliv diskomfort a nevhodně zvolená menstruační pomůcka může naše dny dost znepříjemnit.
Klasické jednorázové vložky a tampony jsou napuštěné různými chemickými látkami, které mohou způsobovat vysoušení sliznice, záněty, svědění a nepříjemné pocity. Zdravější alternativa jsou rozhodně ekologické menstruační pomůcky, ať jednorázové nebo opakovaně použitelné, jako houbičky, kalíšky, látkové vložky nebo menstruační kalhotky. Jsou vyrobené z materiálů šetrnějších nejen k životnímu prostředí, ale také k naší pokožce a sliznicím.
Možná jsi už vyzkoušela kalíšek, ale nesedne Ti? Tlačí Tě, nepohodlně se zavádí, je Ti nepříjemný podtlak nebo Tě bolí po porodní zranění? Sama jsem to zažila. Dlouhá léta jsem byla spokojená „kališnice“, ale po porodech mi zavádění a vyjmutí kalíšků způsobovalo nepříjemné bolesti a jakoby se mi obnovovala po porodní zranění. Sušší sliznice během slabších dní byla podrážděná a bolavá. Od té doby, co používám menstruační houbičku ani nevím, že nějakou menstruační pomůcku mám zavedenou. 🙂
Kdy navštívit lékaře?
V některých případech mohou menstruační bolesti signalizovat závažnější problém, který vyžaduje lékařskou péči.
Navštívit lékaře bys měla pokud:
- Bolesti jsou tak silné, že narušují Tvé běžné denní aktivity.
- Bolest se zhoršuje nebo se objeví náhle po letech bez problémů.
- Léky proti bolesti nepomáhají nebo musíš užívat stále vyšší dávky.
Lékař může provést vyšetření a případně doporučit další diagnostické testy, aby zjistil, zda se nejedná o závažnější onemocnění.
Menstruační bolesti mohou být velmi nepříjemné a omezovat nás při běžném fungování. Pokud je to i Tvůj případ, zkus naslouchat svému tělu, nalaď se na sebe i svou menstruaci a vyzkoušej některou z výše uvedených rad. Každá jsme jiná a i naše těla mají různé potřeby.
Pokud Ti menstruační bolesti výrazně komplikují život, neváhej a jdi se poradit se svým gynekologem.
autorka článku:
Ing. Radka Šupková
Mám na starosti hlavně marketing, sociální sítě a péči o zákazníky. Ale snažím se Kačce kecat do všeho. :))) Houbičky jsem vyzkoušela po porodech, když mi přestal vyhovovat kalíšek a zamilovala jsem si je. Nejvíc mě na nich baví, že nemusím vůbec řešit aktuální stav zásob menstruačních pomůcek a že mě nikde netlačí, nebolí, ani o nich nevím.
Co říkají o houbičkách jejich uživatelky?
Změnil se mi život! Děkuji!
Je opravdu příjemná, hezká, nemám problém s její aplikací. Nádherně se přizpůsobí…
DĚKUJI!
Matylda
Marta
Byl to nejlepší rozhodnutí, co jsem mohla udělat ohledně mého zdraví!
Děkuji!!🤩
Zsanett
Chceš také patřit mezi spokojené majitelky 17 000 houbiček a...
- prožít každou svou menstruaci v pohodlí a bezpečí?
- mít zásobu menstruačních pomůcek stále po ruce?
- nevystavovat své tělo působení nebezpečných látek?
- ušetřit 1 000 Kč ročně?
- nevytvářet menstruační odpad?