Tvoje nálada je jako na houpačce. Chvíli bys objímala celý svět a za moment nemůžeš nikoho vystát? Máš pocit, že se Tvoje hlava rozskočí? Jsi oteklá, bolavá a Tvoje pleť je samý pupínek? Stačí jeden pohled do kalendáře a je Ti jasné, odkud to pramení... Máš pár dní do menstruace a tyto projevy jsou premenstruační syndrom...
Co je premenstruační syndrom?
Premenstruační syndrom (zkráceně PMS) je označení pro symptomy, které se projevují u žen po ovulaci, před menstruací. Obvykle se objevují týden až dva před nástupem menstruace.
Mohou to být fyzické i psychické příznaky. U fyzických symptomů převládají migrény, otoky a citlivost, například prsou, zadržování vody v těle, poruchy trávení (nadýmání, zácpa), bolesti kloubů, svalů, vyšší výskyt akné, potíže s dechem, závratě,…
Psychické projevy jsou často terčem různých vtípků a narážek. Typická je změna nálad. V jednu chvíli jsi plná euforie a štěstí a za pár vteřin se změníš v nezkrotitelnou saň. Některé ženy, v tomto období, nemůžou vystát opačné pohlaví a byly by nejradši, kdyby se partner na těchto pár dní někam odstěhoval. Ideálně třeba na Mars. ☺︎ Můžeš ale prožívat i návaly letargie, smutku a deprese. Často zapomínat, špatně spát nebo pociťovat nezvladatelné chutě na sladké.
Premenstruační syndrom je velmi individuální a každá žena ho prožívá jinak. Dokonce i každý měsíc mohou být jeho projevy u stejné ženy různé. Uvádí se, že PMS zažije až 90 % žen.
Jak PMS vzniká?
Příčiny vzniku premenstruačního syndromu ještě nejsou zcela objasněny. Pravděpodobně ale souvisí s kolísáním hladiny hormonů po ovulaci, kdy dochází ke změně poměrů estrogenu a progesteronu a zvýšení hladiny prolaktinu.
Vliv na vznik a intenzitu PMS může mít také náš životní styl – stres, fyzické i emocionální vyčerpání, málo odpočinku a strava, zejména pokud je v ní nedostatek hořčíku, vápníku, zinku a vitamínu B6.
Jak zmírnit premenstruační syndrom?
Jak je uvedeno výše, vliv na vznik a intenzitu PMS má jednoznačně náš životní styl a strava. Ostatně jako na všechno ostatní…
Může se ale snadno stát, že právě v tomto období pro Tebe bude ještě trochu složitější dodržovat doporučení odborníků ke zdravé výživě. Známe to všechny. ☺︎
- Pokud je to jen trochu možné, zkus zařadit do svého denního programu krátká zastavení, vydechnutí, meditace. Pomůže Ti to trochu zmírnit akutní stres.
- Pomoc Ti může také nějaké dynamické cvičení nebo tanec, ve kterém uvolníš energii a frustraci, která se v tomto období může akumulovat.
- Mysli na sebe a své potřeby, realizuj svá přání a touhy. Může Tě nabíjet manuální tvoření.
- Snaž se pravidelně jíst malé zdravé svačinky, pomohou zabránit kolísání hladiny cukru v těle, na které můžeš být citlivější.
- Spi alespoň 7 hodin.
- Zkus omezit sůl, cukr a kofein.
- Doplň hořčík. Než sáhneš po léku na bolest, může Ti právě hořčík ulevit.
- Popíjej bylinkové čaje – kontryhel, andělika, drmek nebo jetel Ti budou dělat dobře.
Pokud Ti PMS výrazně komplikuje život, neváhej a jdi se poradit se svým gynekologem.
Tip: Informuj svého partnera o tom, co prožíváš, jak se cítíš, co Tě bolí. Nebude překvapený při Tvých změnách nálad a nebude „přilévat do ohně“. Nech se opečovávat a hýčkat.
Menstruace vysvobozením?
S příchodem menstruace se Ti od PMS uleví, ale mohou přijít zase jiné výzvy. Základem pro pohodovou menstruaci je jistě pohodlná a spolehlivá menstruační pomůcka.
Na našem webu www.prirodnitampon.cz můžeš vybírat z menstruačních pomůcek šetrných k Tvému tělu i přírodě. Naše srdcovka jsou menstruační houby. Na tomto blogu www.omenstruacnichouhach.cz najdeš spoustu článků, které se menstruačních houbiček týkají.
autorka článku:
Ing. Radka Šupková
Mám na starosti hlavně marketing, sociální sítě a péči o zákazníky. Ale snažím se Kačce kecat do všeho. :))) Houbičky jsem vyzkoušela po porodech, když mi přestal vyhovovat kalíšek a zamilovala jsem si je. Nejvíc mě na nich baví, že nemusím vůbec řešit aktuální stav zásob menstruačních pomůcek a že mě nikde netlačí, nebolí, ani o nich nevím.
Co říkají o houbičkách jejich uživatelky?
Od prvního vyzkoušení uz nekolik let nepouživám nic jiného 🙂
Houbičky jsou opravdu pohodlné, nemám jim co vytknout.
Martina
Michaela M.
S houbičkami jsem spokojená. Dobře se s nimi manipuluje a po zavedení o nich nevím. S obyč tamponem se nedají srovnávat. 🙂
Terez
Chceš také patřit mezi spokojené majitelky 17 000 houbiček a...
- prožít každou svou menstruaci v pohodlí a bezpečí?
- mít zásobu menstruačních pomůcek stále po ruce?
- nevystavovat své tělo působení nebezpečných látek?
- ušetřit 1 000 Kč ročně?
- nevytvářet menstruační odpad?